Jak wyczyścić grilla z tłuszczu i przypaleń?
Podczas grillowania kiełbas, mięs, warzyw i innych produktów na ruszt wyciekają tłuszcze oraz soki. Czasami gromadzą się też na nim resztki przypalonego jedzenia. Wszelkie tego typu zabrudzenia należy usunąć w dniu, w którym się one pojawiły. Najlepiej zrobić to wówczas, gdy grill jest jeszcze ciepły, ale palenisko już się nie żarzy. Wtedy łatwiej jest wyczyścić grilla z sadzy, tłuszczu i przypaleń.
Po zaschnięciu zanieczyszczeń sprawa jest bardziej skomplikowana. Brud trzeba wówczas zdrapywać, wobec czego proces staje się czasochłonny. W takich wypadkach można użyć Sidolux PROFI Odtłuszczacz. Korzystając z preparatu, dogłębnie wyczyścisz grilla z tłuszczu i przypaleń – usuniesz nawet przypalony tłuszcz. To środek, który radzi sobie z bardzo trudnymi do zmycia pozostałościami znajdującymi się np. na ruszcie. Chcąc zastosować preparat na delikatnej powierzchni, np. na lakierowanej obudowie, warto przetestować jej odporność na odbarwienia – nanieść środek w mało widocznym miejscu.
Sposób na wyczyszczenie zardzewiałego grilla
Grille mają wiele stalowych części, wobec czego może pojawiać się na nich rdza. Korozja jest zwykle skutkiem braku dbania o sprzęt i narażenia go na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Rdza może znajdować się również na urządzeniach, które wykonane są ze stali nierdzewnej. Do jej powstania dochodzi szczególnie szybko wówczas, gdy palenisko gaszone jest z zastosowaniem wody.
Aby grill zachował swoją żywotność przez długi czas, należy go odpowiednio konserwować. W innym wypadku smak oraz jakość przyrządzanych na nim potraw mogą nie być zadowalające – zwłaszcza jeśli na ruszcie pojawi się rdza. Jak pozbyć się zabrudzeń? W zależności od siły i miejsca zanieczyszczenia sprzętu w jednym przypadku może sprawdzić się druciak, a w innym do usunięcia rdzy z rusztu potrzebny będzie papier ścierny.
W przypadku rdzy warto sięgnąć też po dwa naturalne składniki – sól i kwas cytrynowy. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie ich mieszanki. W naszej serii produktów PROFI znajduje się jednak specjalistyczny środek do czyszczenia piekarników i grilli – Sidolux PROFI Produkt gruntownie czyszczący piekarniki i grille. Aby usunąć brud, silnie skoncentrowanym preparatem z formułą aktywnej piany należy spryskać zanieczyszczone powierzchnie i po 5–15 min całość spłukać wodą. W przypadku silnych zabrudzeń czynność warto powtórzyć.
Naturalne metody czyszczenia grilla
Czyszczenie grilli nie jest łatwe – w celu usunięcia zabrudzeń często zaaplikować trzeba odpowiednie środki chemiczne, zawierające najwyższej jakości składniki. Mniejsze zabrudzenia można z kolei próbować zwalczać naturalnymi, ekologicznymi sposobami. Warto korzystać ze wspomnianych już produktów kuchennych – kwasu cytrynowego i soli. Inną, równie znaną domową metodą czyszczenia grilla jest tarcie zabrudzonych powierzchni przepołowioną i nabitą na widelec cebulą. Po jej zastosowaniu ruszt trzeba przetrzeć mokrą szmatką.
Podczas czyszczenia rusztu sprawdzi się także mieszanka sody oczyszczonej i wody, pozostawiona na grillu na około 2 godz. Jeśli sprzęt jest silnie zanieczyszczony, sodę można zostawić na nim na całą noc. Wtedy efekt powinien być znacznie lepszy. W przypadku czyszczenia mniejszych części, np. kratki grillowej czy przyrządów grillowych, należy umieścić je w wodzie z sodą i odczekać również około 2 godz. Gdy czyszczony przedmiot posiada drewniane elementy, np. uchwyty, warto zadbać o to, by znalazły się one nad powierzchnią roztworu.