61714a3b69f32sidolux_poradnik_czym_wyczyscic_kuchenke_i_okap_ze_stali_nierdzewnej_3.jpg

Sposoby na przypalony garnek i patelnię – jak wyczyścić?


Przypalenia to jedne z najczęściej występujących incydentów, jakie mają miejsce w kuchni. Wystarczy chwila nieuwagi czy zbyt mocne grzanie na kuchence i… gotowe. Po pierwsze nierzadko trzeba szybko wyczyścić kuchenkę z mleka bądź zupy, które wykipiały, by uniknąć zaschnięcia zabrudzeń – później trudno jest się ich pozbyć. Po drugie wnętrze garnka często ulega przypaleniu, co również może być problematyczne. Mamy jednak na to kilka sposobów.

Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany lub stalowy?

Czasami garnki emaliowane czy stalowe ulegają takiemu przypaleniu, iż wydaje się, że ich powierzchni nie da się już doczyścić, a naczynie można wyrzucić do kosza. Jednak nawet małe rondelki są warte podjęcia próby ratowania, tym bardziej że akcesoria takie często są kosztowne. Wiele osób na początku próbuje korzystać z domowych sposobów na wyczyszczenie przypalonego garnka. Jednym z najpopularniejszych jest gotowanie w garnku przez kilka minut wody z sodą oczyszczoną. Niemniej należy zachować ostrożność, gdyż w przypadku garnka aluminiowego można całkowicie zniszczyć jego powłokę.

Do czyszczenia przypalonych garnków emaliowanych i stalowych najlepiej wykorzystać profesjonalne środki, jak SIDOLUX professional do przypaleń. To preparat z aktywną formułą, który dociera we wszystkie zabrudzone miejsca i pozwala na usuwanie przypaleń bez szorowania. Środek nie rysuje powierzchni i można go zastosować także podczas czyszczenia kuchenek, piecyków czy grilli.

Przypalony garnek po mleku – jak wyczyścić?

Przypalony garnek po mleku to problem, z którym do czynienia miał chyba każdy kucharz. Powszechnym domowym sposobem na usunięcie tego zabrudzenia jest wsypanie na dno naczynia grubej warstwy soli i pozostawienie jej na kilka godzin. Niemniej często zanieczyszczenie jest tak silne, że domowa metoda nie wystarcza. Wówczas do wyczyszczenia przypalonego garnka po mleku również warto wykorzystać SIDOLUX professional do przypaleń.

Preparat należy nanieść na przypalony spód garnka i pozostawić na 5–60 minut – w zależności od stopnia przypalenia. Następnie powierzchnię trzeba umyć myjką z wodą. Dodatkowo można zastosować żel do mycia naczyń SIDOLUX Dish Spa. Środek sprawdzi się w przypadku ewentualnych pozostałości, ale także codziennego mycia naczyń, które pozostawi czyste, pozbawione smug i pięknie pachnące.

Sposób na przypaloną patelnię teflonową

Patelnia to jedno z najczęściej wykorzystywanych naczyń do przyrządzania różnego rodzaju potraw. Wiele osób decyduje się na zakup porządnej i drogiej patelni teflonowej. Gdy dochodzi do jej przypalenia, zdecydowanie warto poświęcić czas na to, by ją doczyścić. Zakup odpowiedniego środka do usunięcia przypaleń, np. z tłuszczu, będzie znacznie mniej kosztowny niż zakup nowej patelni.

W tym przypadku sprawdzi się żel do mycia naczyń SIDOLUX Dish Spa Strong. To środek, który bez trudu usuwa najbardziej uporczywe zabrudzenia, nawet przypalony tłuszcz. Formuła zwierająca aktywne enzymy i pianę działa szybko, bez konieczności namaczania. Ponadto żel ma naturalne pH i został przebadany dermatologicznie.

Przypalone garnki i patelnie – czego nie robić?

Z przypalonymi spodami garnków i patelni trzeba obchodzić się ostrożnie. Powierzchnia już i tak została mocno naruszona w wyniku przypalenia, także traktowanie jej silnymi i żrącymi substancjami bądź ostrymi szczotkami może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Dlatego warto sięgać po specjalne środki. Dzięki zastosowaniu bezpiecznych dla stali czy teflonu substancji można pozbyć się przypalonych resztek jedzenia, tłuszczu czy mleka bez ryzyka zniszczenia powierzchni.

Ponadto, czyszcząc garnek bądź patelnię z przypalenia, należy robić to naprawdę dokładnie – nawet powtarzając czynność kilka razy. Chodzi o to, by nie zostawić wewnątrz oraz na zewnątrz naczynia drobnych zabrudzeń. Te, podczas kolejnego gotowania, mogą ponownie się przypalać, a także mieć wpływ na smak posiłków. Z kolei pozostałości znajdujące się na zewnątrz, wystawione na działanie wysokiej temperatury, staną się jeszcze bardziej intensywne i mogą powodować wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu. Dlatego do czyszczenia garnka warto przystąpić od razu po pojawieniu się przypalenia.

 

sidolux_poradnik_czym_wyczyscic_kuchenke_i_okap_ze_stali_nierdzewnej_2.jpg