sidolux_poradnik_czyszczenie_fug_w_kuchni_i_lazience_2.jpg

3 skuteczne sposoby na czyszczenie fug w kuchni i łazience

Idealnie prezentujące się kiedyś fugi teraz nieco odstraszają? Zamiast spoin widoczne są czarne bądź szare ślady? Usunięcie zabrudzeń z fug ceramicznych, spoin kauczukowych czy silikonowych, a także z okolic kabiny prysznicowej, wanny lub zasłony już nie będzie dla Ciebie problemem. W naszym artykule wymieniamy skuteczne sposoby na wyczyszczenie fug.

Zanim zaczniesz czyścić fugi

Regularne mycie detergentami o neutralnym pH i odkurzanie z pewnością ograniczą ilość zabrudzeń. Samo mycie to jednak nie wszystko. Dobrze też raz na jakiś czas zaimpregnować spoinę, aby wzmocnić jej odporność. Istotne jest także dokładne czytanie etykiet, ponieważ uwzględnienie zawartych na nich informacji jest niezbędne do skutecznego pozbycia się zabrudzeń. Wszelkie odstępstwa mogą z kolei skutkować trwałym uszkodzeniem powierzchni. Dodatkowo przed przystąpieniem do czyszczenia fug warto zainwestować w gąbki i szczotki o miękkim lub półtwardym włosiu oraz w rękawice ochronne.

Wybierz odpowiedni środek

Pamiętaj o odpowiednim doborze środków chemicznych. Stosuj preparaty przeznaczone do rodzaju powierzchni, którą chcesz wyczyścić. Polecamy skuteczny i bezpieczny produkt – Sidolux PROFI renowator do fug i spoin. To preparat do zadań specjalnych. Jego aktywna formuła tworzy na fugach i spoinach pianę, która głęboko wnika w ich strukturę oraz szybko i efektywnie niszczy zabrudzenia. Tobie pozostaje jedynie przetrzeć powierzchnię mokrą szmatką i cieszyć się efektem. Renowator do fug i spoin precyzyjnie usuwa zanieczyszczenia z fug ceramicznych oraz spoin kauczukowych i silikonowych. Stosując go, pozbędziesz się również tłustych zabrudzeń, osadu z rdzy i kamienia czy resztek mydła. Nie powoduje blaknięcia kolorów spoin, wręcz przeciwnie – przywraca ich oryginalne barwy. Preparat doskonale sprawdza się także w przypadku czyszczenia kabin prysznicowych i wanien.

Jak używać produktu Sidolux PROFI?

Rozprowadź nierozcieńczony produkt na spoinie bezpośrednio lub korzystając z gąbki, pozostaw na 10–15 minut i spłucz wodą. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń środek zaaplikuj na 15 minut, a następnie wyczyść spoinę szczotką i dopiero wtedy spłucz wodą. Pamiętaj, że po zastosowaniu gotowych detergentów zawsze należy przewietrzyć pomieszczenie.

Domowe sposoby na czyste fugi w kuchni i w łazience

Problemy z usuwaniem pleśni oraz brudu na spoinach często pojawiają się w łazience. Z uwagi na panujące w pomieszczeniu warunki jest ono idealnym obszarem do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów. Jak skutecznie usunąć z fug takie zabrudzenia? Najlepsze w tym przypadku okazują się preparaty grzybobójcze. Wystarczy wymieszać odpowiednią ilość środka z wodą (w proporcjach podanych na opakowaniu), nałożyć na fugę i odczekać tyle minut, ile zaleca producent. Po upływie tego czasu należy przetrzeć wszystko miękką ściereczką i umyć powierzchnię wodą. Kolej na centrum smaków – kuchnię. Jeśli ma być szybko, sprawnie i nieco drożej, zdecyduj się na gotowe preparaty. To powszechnie dostępne w sklepach mleczka, płyny czy nasączone chusteczki. Korzystając z nich, jednym ruchem ręki pozbędziesz się tłustych plam, które szpecą pomieszczenie. Jeśli z kolei ma być równie szybko, ale przy tym tanio, idealne okazują się inne tłuszcze (np. olej czy oliwka do smarowania ciała). Pamiętaj jednak, by po ich zastosowaniu przetrzeć powierzchnię wodą połączoną z octem spirytusowym.

sidolux_poradnik_czyszczenie_fug_w_kuchni_i_lazience_3.jpg