Od czego zacząć mycie okien?
Przed przystąpieniem do mycia okien najpierw należy ściągnąć wszystkie firany, zasłony, żaluzje oraz rolety. Dzięki temu bez trudu dotrzemy do każdego brudnego zakamarka okna i dostrzeżemy każde zanieczyszczenie. Na początku trzeba pozbyć się z okien kurzu i piasku. Można to zrobić za pomocą gąbki kuchennej i wody z dodatkiem płynu do mycia uniwersalnego SIDOLUX. Produkt zawiera system Soda Power oraz alkohol. Dzięki temu okienne ramy i parapety na długo pozostaną nieskazitelnie czyste.
Okna bez smug – czym najlepiej je myć?
Po wstępnym czyszczeniu możemy przejść do właściwego mycia okien. Na tym etapie należy zastosować specjalny środek do szyb. Czym najlepiej myć okna? Warto wybierać wysokiej jakości produkty od sprawdzonych producentów, które nie pozostawiają smug. SIDOLUX Crystal to linia płynów do mycia szyb i powierzchni szklanych z unikalną formułą NANO Code i alkoholem.
Po umyciu na szybach nie ma smug, a preparat dodatkowo zabezpiecza powierzchnie przed ponownym osadzaniem się brudu. Za pomocą płynów do mycia szyb i powierzchni szklanych SIDOLUX Cystal można skutecznie umyć okna od zewnętrznej oraz wewnętrznej strony.
Produkty te pozostawiają piękny, świeży zapach. Serię limitowaną płynów SIDOLUX Crystal wzbogaciliśmy naturalnymi olejkami. Dzięki temu w mieszkaniu można poczuć aromat m.in. gardenii z figą, kwiatu japońskiej wiśni, lawendowego mydła czy słonecznej pomarańczy.
W jakim kierunku i jaką ścierką myć szyby?
Dobrą praktyką mycia okien bez smug jest rozprowadzenie płynu na szybie od góry do dołu. Nie należy przesadzać z ilością dozowanego preparatu. Szyby najlepiej myć ściereczką z mikrofibry lub papierowym ręcznikiem. Wycieranie powinno przebiegać najpierw w pionie, a później w poziomie. Taka technika czyszczenia okien to najlepszy sposób na mycie okien bez zacieków.
Kiedy najlepiej myć okna?
Mycie okien powinno się wcześniej zaplanować – przede wszystkim po to, by sprawdzić, jaka w danym dniu będzie pogoda. Nie może być ani za zimno, ani za gorąco. Oczywiście prac nie należy przeprowadzać podczas opadów deszczu czy śniegu. Najgorszą porą na mycie okien jest samo południe w bezchmurny dzień. Około godziny 12.00 słońce jest w zenicie. Szyby wystawione na działanie promieni słonecznych szybko i nierównomiernie schną. Przez to mogą pojawiać się nieestetyczne zacieki.
Z kolei, gdy termometry pokazują temperaturę poniżej zera, należy się liczyć z tym, że powierzchnia nie wyschnie szybko, a miejscami może nawet zamarzać. Najlepiej myć okna w pogodny, ale nieco pochmurny dzień – gdy temperatura wynosi przynajmniej 2°C.
Wiele osób myje okna zimą przy okazji bożonarodzeniowych porządków. Szyby na święta warto oczyścić dwa tygodnie przed Wigilią. Więcej porad na temat sprzątania przed gwiazdką podaliśmy w artykule Świąteczne porządki – jak szybko i skutecznie sprzątać mieszkanie?