Nietrafiona pogoda
Zanim chwycisz za spryskiwacze, ścierki czy myjki do okien, koniecznie sprawdź pogodę! Choć ciepłe słońce motywuje do sprzątania, niekoniecznie sprzyja czyszczeniu szyb. Wysoka temperatura i intensywne promienie słoneczne sprawiają, że płyn do szyb błyskawicznie zasycha, woda paruje, a na powierzchni pojawiają się uporczywe ślady i irytujące zacieki. Nie powinno się również być okien, gdy na dworze panuje mróz. Cząsteczki wody mogą zamarzać, utrudniając mycie i rysując powierzchnię szyby. Co więcej, w takie dni szkło staje się delikatniejsze i bardziej kruche, przez co nawet jeden nieostrożny ruch może spowodować pękniecie. Za mycie okien najlepiej zabrać się zatem w ciepły, ale pochmurny dzień lub późnym popołudniem.
Źle dobrane środki
To porada dla osób, które lubią eksperymentować z myciem okien, stosując do tego środki, które akurat wpadną im do rąk. Są to uniwersalne płyny w aerozolu, żele do naczyń lub bardziej naturalne składniki takie jak ocet. Niestety może się okazać, że niektóre z tych preparatów pozostawią na szybach plamy czy smugi, a nawet mogą je porysować. Jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas i nie martwić się nieoczekiwaną koniecznością wymiany okien, wybierz specjalnie środki do czyszczenia szyb. Przykładem mogą być produkty marki Sidolux z serii Crystal. Wyjątkowo dokładnie czyszczą okna, a na skutek zastosowania unikalnej technologii Nano Code przez długi czas po myciu chronią ich powierzchnię przed zabrudzeniami. Dodatkowo różne warianty zapachowe sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mroźna arktyka, słoneczne Włochy a może kwiatowa łąka? Wybór należy do ciebie!
Nieprawidłowe mycie ram okna
Często najpierw zabieramy się za mycie ram i profili okna, a czyszczenie szyb zostawiamy na koniec - niestety to kolejny błąd, który tylko wydłuży naszą pracę. W ten sposób brudna woda spływająca z szyb znów zanieczyści wcześniej umyte elementy. Dodatkowo wiele osób używa do czyszczenia ram nieodpowiednich środków, nie wiedząc, że wszystko zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Ramy drewniane należy myć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a po czyszczeniu pokryć je środkiem ochronnym do drewna. Do ram aluminiowych warto użyć łagodnych detergentów i wytrzeć je na sucho miękką ściereczką. Podobnie należy postąpić z ramami wykonanymi z PCV.
Niewłaściwe narzędzia
Znasz babciny sposób na polerowanie szyb starymi gazetami? A może wykorzystujesz do tego ręczniki papierowe? Niestety obydwa te rozwiązania mają swoje wady. Czasopisma często są zbyt szorstkie i mogą porysować okna, a ręczniki zostawiają na szkle białe, drobne farfocle. Lepszym wyborem będą w tym przypadku ściereczki z mikrofibry. To specjalna tkanina poliestrowa o bardzo cienkich włóknach. Dzięki swoim magicznym właściwościom przyciąga do siebie kurz, a dodatkowo charakteryzuje się bardzo dużą chłonnością wody. Mikrofibrowa ściereczka wcześniej wspomnianej marki Sidolux jest niezwykle uniwersalna i nadaje się również do czyszczenia innych domowych powierzchni. Nieco starszą metodą jest użycie nylonowych rajstop. Może wydawać się to nieco dziwne, jednak ta syntetyczna tkanina również sprawnie zbiera ze szkła wszystkie pyłki. Natomiast dla fanów bardziej nowoczesnych rozwiązań polecamy użycie odkurzacza do szyb, który działa nie tylko szybko, ale i dokładnie.
Mycie okien wodą z kranu
Kolejnym często popełnianym błędem jest mycia okien wodą prosto z kranu. Niestety w wielu miastach jest ona bardzo twarda i może pozostawić na szybach uporczywe zabrudzenia, które dodatkowo brzydko się rozmazują. Na szczęście i na to mamy rozwiązanie! Aby ułatwić sobie pracę, przed sprzątaniem przegotuj wodę i zostaw ją na jakiś czas do ostygnięcia. Równie dobrze sprawdzi się też woda destylowana, którą bez problemu znajdziesz w wielu sklepach lub aptekach. Co więcej, woda powinna mieć odpowiednią temperaturę. Po zimie z pewnością warto połączyć moce ciepłej i zimnej wody. Pierwsza pomoże pozbyć się z szyb zabrudzeń, druga nie pozostawi po sobie żadnych smug.
Jak wiadomo, mycie okien nie dla każdego jest przyjemnością. Jednak jeżeli będziesz stosować się do tych kilku wskazówek, z pewnością poradzisz sobie z czyszczeniem szyb o wiele szybciej i skuteczniej. Efekt po olśniewający, a satysfakcja gwarantowana. W końcu kto z nas nie lubi patrzeć na świat przez czyste okna?