ABC domowej dezynfekcji

ABC domowej dezynfekcji. Jak i czym skutecznie odkazić mieszkanie?

Utrzymywanie najbliższego otoczenia w czystości i przestrzeganie zasad higieny jest ogromnie ważne, ale niewystarczające, szczególnie w czasie epidemii. Konieczne jest także odkażanie powierzchni i przedmiotów, z którymi mamy kontakt na co dzień. Niezbędne są do tego środki biobójcze, które potrafią skutecznie zwalczyć wirusy, grzyby i bakterie.

Gdyby przyjrzeć się naszym mieszkaniom pod super dokładnym mikroskopem, poznalibyśmy ich lokatorów najczęściej niewidzialnych gołym okiem: wirusy, bakterie, grzyby oraz alergeny. Większość z nich nie jest groźna dla człowieka. Mogą się jednak wśród nich znaleźć takie, które przyczyniają się do pogorszenia naszego stanu zdrowia, rozwoju i nasilenia chorób oraz te śmiertelnie dla nas niebezpieczne – jak na przykład koronawirus. Dlatego tak ważne jest nie tylko sprzątanie, ale także dezynfekcja domu - zabieg pozwalający usunąć z niego szkodliwe dla nas drobnoustroje. 

Do zwalczania organizmów niebezpiecznych dla zdrowia ludzi i zwierząt, takich jak na przykład wirusy i bakterie, stosuje się środki biobójcze. I nie chodzi tu o tradycyjne produkty chemii domowej. Preparaty biobójcze ze względu na ich skład na terenie Unii Europejskiej mogą być sprzedawane tylko po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia. W Polsce wydaje je Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Co dezynfekować w domu?

Środkami biobójczymi odkażać trzeba wszystkie powierzchnie, ale szczególnie te, z którymi mamy częsty kontakt, zwłaszcza jeśli korzysta z nich więcej niż jedna osoba. Klamki, włączniki światła, piloty telewizorów, rączki czajników i inne tego typu przedmioty jak najczęściej należy przecierać preparatem zawierającym alkohol o stężeniu 60%-80% - zabija on wirusa SARS-CoV-2.

Antywirusowy, biobójczy preparat najlepiej stosować bezpośrednio na powierzchnię. Należy spryskać nim wybrany przedmiot, odczekać około 2 minut, a następnie wytrzeć go do sucha.

Najwygodniejsze w użyciu są środki w atomizerze, takie jak uniwersalny płyn do dezynfekcji powierzchni Sidolux Anti-Bac+. Sprawdza się on świetnie także w odkażaniu miejsc, gdzie kładziemy jedzenie – np. blatów czy szafek. Częsta dezynfekcja tych powierzchni jest niezmiernie istotna. Uniwersalnym płynem Sidolux Anti-Bac+ warto również odkażać opakowania, w których znajduje się żywność zaraz po przyniesieniu zakupów do domu. Nie wiemy dokładnie kto dotykał ich przed nami w sklepie, a koronawirus może się na nich utrzymać, w zależności od warunków i rodzaju materiału, od kilku godzin do kilku dni. Podstawowym nawykiem, który też warto również w sobie wyrobić, by chronić się przed wirusami i bakteriami jest niestawianie toreb z zakupami na blatach.


Najważniejsze są ręce

Częste mycie dłoni jest bardzo istotne w walce z drobnoustrojami, także podczas dezynfekcji mieszkania. Większość wirusów i bakterii trafia do naszego organizmu, kiedy rękoma dotykamy oczu, ust lub nosa, a robimy to często bezwiednie. Powinno się więc umyć ręce po odkażeniu opakowań przyniesionych do domu produktów spożywczych czy poszczególnych części domu. Jeśli – w jakiejkolwiek sytuacji – bieżąca woda i mydło nie są nam dostępne najlepszą alternatywą jest wirusobójczy (uwaga - nie jedynie bakteriobójczy!) preparat do rąk. Ponieważ tego typu środki mogą niszczyć skórę dłoni najlepiej wybrać taki, który jednocześnie ją przed tym zabezpieczy – jak żel do higienicznej dezynfekcji rąk Sidolux Anti-Bac. Oprócz alkoholu w stężeniu powyżej 70% zawiera on bowiem substancję, która na powierzchni dłoni tworzy specjalną warstwę ochronną.


Skuteczna broń w walce z bakteriami

Jednym z większych siedlisk bakterii w naszym mieszkaniu jest... lodówka. Niska temperatura nie unieszkodliwia bowiem tych drobnoustrojów, spowolnia jedynie prędkość ich namnażania. Dlatego lodówkę należy dezynfekować przy użyciu takich biobójczych środków antybakteryjnych jak Sidolux Anti-Bac do kuchni. Skutecznie dezaktywuje on bakterie i można go bezpiecznie stosować na wszystkich wodoodpornych powierzchniach – w lodówkach, ale też mikrofalówkach, zlewach, na blatach i deskach do krojenia, które trzeba odkażać, bo kładziemy na nich surowe produkty. Jak wszystkie preparaty z linii antybakteryjnej Sidolux Anti-Bac do kuchni nie tylko odkaża powierzchnie, ale też je myje, nie trzeba więc stosować dodatkowych środków do czyszczenia. Pozostawia również świeży, miętowo-eukaliptusowy zapach.

Przestrzenią, która również wymaga intensywnej dezynfekcji jest podłoga. Każdemu zdarza się na nią coś upuścić, rozlać, czasem nawet tego nie zauważamy. Przecieranie podłóg uniwersalnym płynem Sidolux Anti-Bac z linii antybakteryjnej pomaga zwalczyć gromadzące się w tym miejscu drobnoustroje. Preparat można stosować na wielu innych powierzchniach, np. zabawkach, materacach, meblach. Natomiast do dezynfekcyjnego mycia łazienek idealnie nadaje się antybakteryjny Sidolux Anti-Bac dedykowany do tego typu pomieszczeń. Zwalcza on bakterie, ale także grzyby, które chętnie rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku.

Biobójcze preparaty antybakteryjne Sidolux Anti-Bac zawierają składniki powierzchniowo czynne, które myją powierzchnię, emulgują tłuszcz, usuwają zabrudzenia. Znajduje się w nich też substancja czynna, która zabija bakterie oraz grzyby. Dlatego zapewniają one zarówno czystość, jak i odkażenie.


Dezynfekcja najlepszym nawykiem

Do czasu epidemii COVID-19 wielu z nas nie myślała o odkażaniu mieszkania. W wysprzątanym domu czuliśmy się bezpiecznie. Tymczasem nawyk dezynfekcji warto zachować już na dobre. Preparaty biobójcze, zarówno antywirusowe, jak i antybakteryjne, pomogą nam utrzymać mieszkanie w stanie korzystnym dla naszego zdrowia.

Jak i czym skutecznie odkazić mieszkanie?